BasınBASIN BÜLTENİ

Slow Cheese 2017 Bodrum Milas Festivali-1 (1)

II. Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali
Anadolu Peynir Hazinesine Işık Tutacak

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu öncülüğünde 2015 yılından beri her iki senede bir düzenlenen Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali, bu yıl 2-5 Mart 2017’de  Bodrum, Milas ve Muğla’da gerçekleştirilecek.

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adımı 2015 yılında atan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, bu yıl ikincisi 2 – 5 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak olan Türkiye’nin ilk peynir festivali Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali için geri sayıma başladı. Türkiye’nin farklı  yörelerinden gelen ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel peynirlerin, yoğurt ve süt ürünlerinin üreticilerinin anlatımı ile tadılacağı ve tartışılacağı festivalde, ulusal ve uluslararası peynircilerin ve hijyen uzmanlarının katılımıyla coğrafi işaret almış ve Slow Food’un Nuh’un Ambarı listesine girerek Presidia olmaya hak kazanmış peynirler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya yaklaşımı, gerçek gıdaya ulaşımın zorlaştığı günümüz yaşantısında neneden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi gibi konu başlıkları ele alınacak.

•    Festival programı kapsamında Bodrum ve Milas’ta okullarda çiftçilere  özel “Beyaz Peynir Üretimi” ile öğrencilere  “Peynir Yapımı” eğitimleri verilecek. 5 Mart Pazar günü Marmara Kolejinde ise ücretsiz halka açık peynir yapım atölyeleri ve peynirli yemekler atölyeleri düzenleniyor.

•    4 Mart Cumartesi günü düzenlenecek panelde belediyelerin, ziraat odalarının, süt birliklerinin ve sponsorların destekleri ile “Yerel Peynirlerimizi Nasıl Yaşatırız?” konusu tartışılacak.

•    Oasis’te tezgahlarda doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan,  çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, tulum, göğermiş  gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok peynirin olağanüstü lezzetleri, gerçekleştirilecek tadımlarla katılımcılara ulaştırılacak.

•    II. Slow Cheese Bodrum, Milas, Muğla Peynir Festivali boyunca Bodrum’da  peynir yapım teknikleri ve peynirli lezzetlerle zenginleştirilen atölyeler düzenlenecek,

•    Birçok yerel lokantada Türkiye’nin farklı illerinden gelen peynirlerin ve süt ürünlerinin kullanıldığı özel “Peynirli Menüler” sunulacak.

•    Festival programı içerisinde eski ve yeni peynir kitapları tanıtımları, yazar ve şefler ile tanışma olanağı sağlayacak imza günü gibi farklı etkinlikler de yer alıyor.

•    Festivalin diğer bir etkinliği ise 5 Mart Pazar günü panelistlerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan Milas-Kıyıkışlacık (İasos antik kenti) gezisi. www.slowcheesebodrum.com web sitesinden ayrıntıları paylaşılacak ve info@slowcheesebodrum.com e-mail adresi üzerinden başvuru yapılabilecek bu özel gezide katılımcılar keçi çobanlarının dağlardaki sofrasına konuk olacaklar.

2 – 5 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II. Slow Cheese Bodrum, Milas, Muğla Peynir Festivali; peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şölenine dönüşerek, olağanüstü lezzetler eşliğinde Anadolu peynirlerine ışık tutacak.

Başta Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi olmak üzere Bosch ve Oasis AVM Ana Sponsorluğunda gerçekleşecek Festival’in diğer destekçileri arasında ise Muğla  Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ziraat Odası, Milas Ziraat Odası, Türkiye İş Bankası,  Cıngıllıoğlu Metin Cıngıl,  Foodrum Bodrum, Kefi Restaurant Otel Yahşi, Mutfak Sanatları Akademisi İstanbul, Kısmet Lokantası Bodrum, Tasarım Vakfı, Marmara Koleji Bodrum ve Whisky Travel yer alıyor.

Festival hakkında detaylı bilgiye:
info@slowcheesebodrum.com,  https://www.facebook.com/events/1453000628049690/ ,
instagram: slowfoodbodrum adreslerinden ve
0553 058 88 77 no.lu telefondan ulaşılabiliyor.

Sayılarla Festival:

•    Türkiye’nin 7 bölgesinden 18 yerel peynir üreticisi 108 geleneksel peynir, 7 çeşit tereyağ, 5 yerel yoğurt ve 1 kaymak çeşidi ile  katılıyor.
•    Bodrum’a komşu Ege adası Kos’tan 4 yerel çeşit peynir, Ermenistan’dan gelen 1 peynir ve peynir tatlısı Höşmerim’le  ile festival katılımcıları peynire doyacak.
•    Slow food geleneksel ürün – ark of taste kataloğuna Türkiye’den kayıtlı 13 peynirin 8’i, eşsiz ürün- presidia- ödülünü almış Boğatepe Gravyeri ile Divle obruk Mağara peyniri de favoriler arasında.
•    3 süt ürününün biri olan yanık yogurt, Türk patent enstitüsünce tescil almış 8 peynirin 6 sı  tadılabilecek.
•    18 eğitmen ve 29 konuşmacı festival boyunca peyniri anlatıp eğitecekler,
•    3 Teknik Lise ve 2 Meslek Yüksek Okulunda 1000 civarında öğrenci uygulamalı peynir yapım eğitimi alacak,
•    Bodrumda 15 Lokantada festival süresince özel peynirli menüler sunulacak.

Slow Food – Slow Cheese üzerine…

“Nereden çıktı bu Slow Food, neden bizler Bodrum’da böyle bir festival düzenliyoruz?” diye merak edenler olabilir. Geçmişte Yerli Malları Haftası yapılırdı. Giresun fındığı, Aydın İnciri, Amasya elması, Ekmek ayvası, Finike portakalı, annemizin yaptığı börek-çörek olurdu sepetimizde… Peki ya şimdi? Kola, Starking elma, Vaşington portakal, milföy börek, tiramisu… Böyle mi olmalıydı acaba?

Avrupa’daki bütün bitki çeşitlerine yakın bitki örtümüz varken, bunun da üçte biri dünyanın hiçbir yerinde yokken, elimizdeki bu hazinenin değerini bilmeden küreselleşme adına moda haline getirilen içeriğini bilmediğimiz ürünleri tüketiyoruz. Babaannemizin nenemizin elinden yediğimiz ama bir daha aynı tadı bulamayacağımızı bilerek yaşamak, çocuklarımıza o lezzetleri tattıramamanın burukluğunu yaşıyoruz. Köyde içtiği süte buruşuk ve kokulu yorumunu yapan çocuklara ne diyeceğiz?

Bizler şu anda silkinmiş, kendimize gelmeye çalışıyoruz. Bu bir süreç, bir şekilde teknolojik gıdaların kolaylığından kurtulup, bereketli hilal üzerinde yaşadığımızı hatırlayarak ‘“İlleri var bizim ile benzemez” diyerek geleneksel tatlarımızı aramaya başladık. Daha önce tanışamadıklarımızla buluşup, tanışmayı istiyoruz.

Bu uyanma hareketi bütün dünyada paralel bir şekilde gelişmiştir. Slow Food Vakfı önce İtalya’da ülkelerine gelen hamburger salgınına tepki vererek ulusal olarak başlamış, sonra uluslararası harekete dönüşmüştür. 160 ülkede, 100.000 aktivist 
ile pek çok iş gerçekleştirmişler, her ülkenin kendi değerlerini çıkarması için destek oluyorlar, ürünlerin kaydını tutuyorlar, kaybolmakta olan tatları geri kazandırmak için gönüllüler ile çalışıyorlar.
Biz de bu işlerin parçasıyız, bizim temel gıdamız peynir-ekmek olduğuna göre Slow Cheese diyoruz. Ağzımızın tadı hiç bozulmasın…

NOTLAR:

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu Hakkında
SlowFood Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, 150 üyesi ile gönüllü yerel bir sivil toplum hareketidir. Muğla yöresindeki güvenilir, sağlıklı ve geleneksel yöntemler ile üretilen lezzetlere ve yok olmaya yüz tutan yemek kültürümüze sahip çıkan çiftçileri, lokantacıları ve çiftçi pazarlarını destekler. Merkezi İtalya’da olan Slow Food, iyi, temiz, adil gıdaya ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1300 grup ve 100.000 üyeden oluşan bir harekettir.

Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) Hakkında
1996’da oluşturulan Nuh’un Ambarı, unutulmuş ve tehdit altındaki gıda ürünlerini korumaya yönelik bir katalogdur. Nuh’un Ambarı, bu ürünleri farklı ürün kategorilerinde kaydederek – meyveler, sebzeler, hayvan ırkları, peynirler, vs.- kaliteli gıdayı destekleyen ve kullananlar için bulunmaz bir kaynak sunar. Nuh’un Ambarı şu anda 83 ülkeden 1340 gıda ürününe sahip olmaktan gurur duymakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Nuh’un Ambarı ile ilgili en güncel bilgilere Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı’nın internet sitesinden ulaşılabilir:
http://www.slowfoodfoundation.com/ark

Slow Food Presidia Hakkında
Presidia projeleri yok olma riski taşıyan ürünlerin kaliteli üretimini destekler; kendine özgün bölge ve ekosistemleri korur; geleneksel üretim metotlarını geri kazandırır; yerli türleri ve yerel bitkileri muhafaza eder. Her proje küçük ölçekli üreticileri kapsar; üretimlerinin kalitesini arttırmak için teknik destek verir; yeni pazarlar saptar ve büyük Slow Food etkinliklerinde uluslararası üreticilerle takas imkânı sunar.  Her Presidia projesi, üreticilerle bir ”üretim protokolü” hazırlar ve böylece tamamıyla izlenebilir, zanaat kullanılan ve yüksek kaliteli üretim için bir araç yaratır. Bu protokol, üreticilerin kimyasal işlemleri azaltmasını veya tamamen bırakmasını; hayvan haklarına saygılı yöntemlerin kullanılmasını; yerel ırkların ve sebze türlerinin korunmasını; mümkünse ekolojik paketleme yapılmasını ve yenilenebilir enerjinin desteklenmesini içerir. Dünyada 60’tan fazla ülkede 400’ün üzerinde Presidia bulunmaktadır.

 

Sponsorlar

Slowfood-Sponsorlar