III. Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali Basın Bülteni

III. Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali Anadolu Peynir Hazinesine Işık Tutuyor

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği öncülüğünde 2015 yılından beri her iki senede bir düzenlenen Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali, bu defa 11-14 Nisan 2019’da Bodrum ve Muğla’da gerçekleştirilecek.

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adımı 2015 yılında atan Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği, üçüncüsü 11-14 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak olan Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali için geri sayıma başladı. Türkiye’nin farklı yörelerinden gelen ve kaybolmaya yüz tutmuş yerel süt ürünlerinin üreticilerinin katılacağı festivalde, ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla coğrafi işaret almış ve Slow Food’un Nuh’un Ambarı listesine girerek Presidia olmaya hak kazanmış peynirler, gerçek gıdaya ulaşımın zorlaştığı günümüz yaşantısında neneden toruna artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi gibi konu başlıkları ele alınacak. Festival programı kapsamında Muğla ilindeki Gastronomi ve Otelcilik Meslek Liseleri, Meslek Yüksek Okulları ile halka yönelik ” Peynir Yapımı” eğitimleri verilecek.

12-13 Nisan 2019 günleri düzenlenecek panelde belediyelerin, ziraat odalarının, süt birliklerinin, kooperatiflerin ve sponsorların destekleri ile “Peynir ve Hijyen” “Endüstriyel mi, Geleneksel mi” konuları tartışılacak. Doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan, çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, tulum, göğermiş gibi unutulmaya yüz tutmuş birçok peynirin olağanüstü lezzetleri, tadımlarla ziyaretçilere ulaştırılacak.

Festival programı içerisinde eski ve yeni peynir kitapları tanıtımları, yazar ve şefler ile tanışma olanağı sağlayacak imza günü gibi farklı etkinlikler de yer alıyor. Festivalin diğer etkinlikleri ise günlük gastronomik turlar, komşu ülkelerin yöresel peynircileri ile tanışmalar, yetişkin ve çocuklara film gösterileri, Bodrum’a özel yemeklerin ve tadımlarının yapılacağı sokak ve ev etkinlikleri olarak belirlendi.

11-14 Nisan 2019 III. Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali; peynir üretimi gezisi, atölyeler, panel, sergi, belgesel film gösterimi, kitap imza etkinlikleri ile dört günlük bir ekogastronomi şölenine dönüşerek, olağanüstü lezzetler eşliğinde Anadolu peynirlerine ışık tutacak.

Festival hakkında detaylı bilgiye;

info@slowcheesebodrum.com

www.facebook.com/events/1453000628049690

www.instagram.com/slowfoodbodrum adreslerinden ve 0533 739 8909 no.lu telefondan ulaşılabiliyor.

EDİTÖRE NOTLAR:
Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Hakkında
150 üyesi ile gönüllü yerel bir sivil toplum hareketidir. Muğla yöresindeki güvenilir, sağlıklı ve geleneksel yöntemler ile üretilen lezzetlere ve yok olmaya yüz tutan yemek kültürümüze sahip çıkan çiftçileri, lokantacıları ve çiftçi pazarlarını destekler. Merkezi İtalya’da olan Slow Food, iyi, temiz, adil gıdaya ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1300 grup ve 100.000 üyeden oluşan bir harekettir.
Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) Hakkında
1996’da oluşturulan Nuh’un Ambarı, unutulmuş ve tehdit altındaki gıda ürünlerini korumaya yönelik bir katalogdur. Nuh’un Ambarı, bu ürünleri farklı ürün kategorilerinde kaydederek – meyveler, sebzeler, hayvan ırkları, peynirler, vs.- kaliteli gıdayı destekleyen ve kullananlar için bulunmaz bir kaynak sunar. Nuh’un Ambarı şu anda 83 ülkeden 1340 gıda ürününe sahip olmaktan gurur duymakta ve bu sayı giderek artmaktadır. http://www.slowfoodfoundation.com/ark

Slow Food Presidia Hakkında
Presidia projeleri yok olma riski taşıyan ürünlerin kaliteli üretimini destekler; kendine özgün bölge ve ekosistemleri korur; geleneksel üretim metotlarını geri kazandırır; yerli türleri ve yerel bitkileri muhafaza eder. Her proje küçük ölçekli üreticileri kapsar; üretimlerinin kalitesini arttırmak için teknik destek verir; yeni pazarlar saptar ve büyük Slow Food etkinliklerinde uluslararası üreticilerle takas imkânı sunar. Her Presidia projesi, üreticilerle bir ”üretim protokolü” hazırlar ve böylece tamamıyla izlenebilir, zanaat kullanılan ve yüksek kaliteli üretim için bir araç yaratır. Bu protokol, üreticilerin kimyasal işlemleri azaltmasını veya tamamen bırakmasını; hayvan haklarına saygılı yöntemlerin kullanılmasını; yerel ırkların ve sebze türlerinin korunmasını; mümkünse ekolojik paketleme yapılmasını ve yenilenebilir enerjinin desteklenmesini içerir. Dünyada 60’tan fazla ülkede 400’ün üzerinde Presidia bulunmaktadır.