Peynir Atölyeleri

foodrum

Foodrum Peynirli Yemekler Atölyesi
7 Mart 2015 Cumartesi – 18:00 – 19:45

peynirlerSlow Cheese Festivali kapsamında Foodrum’da peynirli yemekler atölyesi düzenleniyor. Miralem Çiftliğin’den artisanal peynirler üreten Canan Urhan ile birlikte ağırlıklı Fransız teknikler kullanılarak üretilmiş “Jeune” , “Bleuté” ve “Affiné” peynirler ile harikalar yaratacağız. Birbirinden lezzetli tarifleri öğrenip, keyifli bir sofrada tatma imkanı için 8 kişilik sınırlı kontenjan bulunuyor.

Katılım ücreti: 90 TL

pizza makarna

erenper-sofrasi

8 Mart 2015

Saat 11:00′da Erenler Sofrası‘nda halkın katılımına açık, ücretli (100 TL) uygulamalı peynir eğitimleri ve kitap imza etkinlikleri:
SlowFood Bodrum Yaveş Gari Grubu’nun davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ‘Uygulamalı Peynir Yapımı ve Hijyeni Eğitimi’ dersi yer alıyor.
SlowFood Kars Lideri, ‘Ekomüze Zavot’ peynircilik müzesi kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler’ konulu eğitim de verecek ve kitap imza etkinliği var: “Alplerden kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Yıllık Tarihi”.
“Süt Uyuyunca”, “Silivrim Kaymak” kitapları yazarı Artun Ünsal Anadolu peynirleri ile ilgili konuşması olacak ve takiben kitaplarını imzalayacak.