Program

5 – 8 Mart 2015 Milas, Bodrum Peynir Festivali Programı

5 Mart 2015

 • Saat 10:00’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü nde,  Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gastronomi öğrencilerinin de katılımı ile SlowFood Bodrum Yaveş Gari Grubu  davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın Sn. Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Öner’invereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in uygulamalı ‘Peynir Yapımı’ dersi yer alıyor.
 • Saat 11:00’da 6. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılıyor, Milas Süt Birliğinin standında Fuar bitimine kadar Türkiye’nin her yöresinden davetimiz ile katılacak ve Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerimiz ile Milas’tan katılmak isteyen peynircilerimiz 5 – 6 Mart boyunca yerel lezzetlerinin tadımı ve satışını yapacaklar.
 • Saat 18:00’da Peynir üreticileri, misafirlerimiz ve SlowFood üyelerinin katılımı ile Selia Çiftliğinde peynir, şarap ve atıştırmalıklar ikram edilecek.

6 Mart 2015

 • Saat 10:00’dan itibaren 6. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarında Milas Süt Birliğinin Standında Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerimiz ile Milas’tan katılmak isteyen peynircilerimiz lezzetlerinin tadımı ve satışını yapacaklar.
 • Saat 10:00’da Muğla- Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde SlowFood Bodrum Grubu davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ‘Peynir Yapımı’ dersi yer alıyor.
 • Saat 11:00’den itibaren, Oasis Alışveriş Merkezi‘nde, Anadolu Peynirleri konulu bir sergi ve yöresel peynirlerin tadımının ve satışının yapıldığı standlar açık olacak.
 • Saat 14:00’da Prof.Dr. Sonja Srbinovska, 6.Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarında ‘Gıda Hijyeni’ konulu panele katılıyor.
 • Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası Lokantası, Erenler SofrasıKısmet Lokantası, Parpali, Musto ile Zazu Bistro’da  özel peynirli menüler sunulacak.

7  Mart 2015

 • Saat 10:00’da Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde SlowFood Bodrum Yaveş Gari Grubu davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ‘Peynir Yapımı’ dersi yer alıyor.
 • Saat 11:00’dan itibaren, Oasis Alışveriş Merkezi‘nde, Anadolu Peynirleri konulu bir sergi ve yöresel peynirlerin tadımının ve satışının yapıldığı standlar açık olacak.
 • Saat 17:00’da Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezinde ‘Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği’ konulu panel yer alıyor. Paneli SF İzmir Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla yönetecek. Konuşmacılar; Prof.Dr. Bike Kocaoğlu, SFİstanbul Fikir Sahibi Damaklar Lideri Defne Koryürek, SF Bodrum Kurucu Lideri Frank Marciano, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, İstanbul Yiyecek Ve İçecek Gurubu /Ziraat MühendisiTangör Tan..
kecileri-kacirdik

Kısa film tanıtımı için tıklayınız.

 • Paneli takiben ‘Keçileri Kaçırdık’ adlı belgesel film gösterilecek.

35 dk,
Araştırma \ Yapımcı: Nilgün Yanık Emiroğlu,
Yönetmen \ Kurgu Yönetmeni \ Görüntü Yönetmeni: Ramazan Emiroğlu,
Seslendirme Sanatçısı: Suha Çalkıvik,
Danışmanlar: Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Prof. Dr. Zuhal Okuyan

 • Gösterimin sonunda fuaye alanında yöresel peynir tadımı gerçekleşecek.
 • Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası Lokantası, Erenler SofrasıKısmet Lokantası, Parpali, Musto ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler sunulacak.

8 Mart 2015

 • Saat 11:00’dan itibaren, Oasis Alışveriş Merkezi‘nde, “Anadolu Peynirleri” konulu bir sergi ve yöresel peynirlerin tadımının ve satışının yapıldığı standlar açık olacak.
 • Saat 11:00′da Erenler Sofrası‘nda halkın katılımına açık, ücretli (100 TL) uygulamalı peynir eğitimleri ve kitap imza etkinlikleri:
  SlowFood Bodrum Yaveş Gari Grubu’nun davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ‘Uygulamalı Peynir Yapımı ve Hijyeni Eğitimi’ dersi yer alıyor.
  SlowFood Kars Lideri, ‘Ekomüze Zavot’ peynircilik müzesi kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler’ konulu eğitim de verecek ve kitap imza etkinliği var: “Alplerden kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Yıllık Tarihi”.
  “Süt Uyuyunca”, “Silivrim Kaymak” kitapları yazarı Artun Ünsal Anadolu peynirleri ile ilgili konuşması olacak ve takiben kitaplarını imzalayacak.
 • Saat 19:00 Erenler Sofrası‘nda Gala Yemeği gerçekleşecek, katılım ücretli ve halka açık olacak.
 • Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası Lokantası, Erenler SofrasıKısmet Lokantası, Parpali, Musto ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler sunulacak.