Slowcheese 2015

sf-bodrum

Değerli Uzmanlarımız, Katılımcımız ve Konuklarımız,

Yerli ve yabancı peynir üreticilerini, lezzet tutkunlarını buluşturan Slow Cheese 2015 Bodrum, Milas Peynir Festivaline hoş geldiniz.

Bu festivaldeki hedefimiz özgün ve geleneksel lezzetlerden olan yöresel peynirlerimizi ve üreticilerimizi gündeme getirmektir.

Kültür hazinelerimize işaret etme çabamıza ve özellikle Meslek Okullarındaki Yiyecek İçecek Bölümü öğrencilerine yönelik hazırladığımız eğitimlerimize katkı veren kurumlarımıza şükranlarımızı sunarız.

SlowFood Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, 150 üyesi ile gönüllü yerel bir sivil toplum hareketidir. Muğla yöresindeki güvenilir, sağlıklı ve geleneksel yöntemler ile üretilen lezzetlere ve yok olmaya yüz tutan yemek kültürümüze sahip çıkan çiftçileri, lokantacıları ve çiftçi pazarlarını destekler. Merkezi İtalya’da olan SlowFood, iyi, temiz, adil gıdaya
ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1300 grup ve 100.000 üyeden oluşan bir harekettir.

Sürdürülebilir tarımı ve hayvancılığı yüreklendirme misyonumuzun bir bileşeni olarak özgün lezzetleri SlowFood Nuh’un Ambarı ( Ark of Taste ) sanal listesine kaydetmekteyiz. Bu bağlamda ilk olarak Bodrum Peksimeti’ni ekledik.

Slow Cheese 2015 Bodrum, Milas Peynir Festivalinde sosyal mirasımızın önemli bir parçası olan yemek kültürümüzün herkese aktarılabilmesi için özellikle okullarda gençlere beslenme, hijyen, üretim eğitimi veriyoruz. Milas 6. Güney Ege Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında ve Bodrum Oasis’te “Anadolu’nun Peynirleri” Sergisi ile tadımlarda yerel üreticiler ile buluşuyoruz.

“Keçileri Kaçırdık” filmi ile “Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” paneli ve poster sergisinde, etkinlik boyunca gerçekleşecek peynir tadımlarında, lokantalardaki özel menülerde, söyleşilerde ve uygulamalarda konunun uzmanlarından bir çok bilgi edinebilecek, kitaplarını imzalatabileceğiz.
İyi, temiz ve adil gıda için bekleriz.

Saygılarımızla
SlowFood Yaveş Gari Bodrum Gönüllüleri

http://www.bodrumdabirgun.com/05-08-mart-milas-bodrum-peynir-festivali-programi/

05–08 Mart Milas & Bodrum Peynir Festivali Programı

Anadolu’nun Yerel Peynirleri İçin İlk Adım

05–08 Mart 2015 Milas & Bodrum Peynir Festivali Programı

05-08 Mart Milas

• 05 Mart Saat 11:00’de 6. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılıyor, Milas Süt Birliğinin standında 05, 06, 07, 08 Mart tarihlerinde Türkiye’nin farklı yörelerinden i peynir üreticilerimiz ile Milas’tan katılmak isteyen peynircilerimiz yerel lezzetlerinin tadımı ve satışını yapacaklar.

• 05 Mart Saat 10:00’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümünde, Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Bölümü öğrencilerinin de katılımı ile SlowFood Bodrum Yaveş Gari Grubu davetlisi olarak gelen Üsküp Üniversitesinden gıda hijyeni uzmanı Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Öner’in vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in uygulamalı “Peynir Yapımı” dersi yer alıyor.

.• Saat 14:00’de Prof.Dr. Sonja Srbinovska ve Yrd. Doç. Dr. Süleyman Öner 6.Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarında “Gıda Hijyeni” konulu panele katılıyor.

• 06, 07, 08, 09 Mart tarihlerinde saat 10:00’dan itibaren 6. Güney Ege Gıda Tarım ve Hayvancılık fuarında Milas Süt Birliğinin Standında peynircilerimiz lezzetlerinin tadımı ve satışı devam edecektir.

Milas İletişim: 0252 512 33 99
İnfo@milassutbirligi.com

05,06, 07,08 Mart Bodrum

• 05 Mart Saat 18:00’de Peynir üreticileri, misafirlerimiz ve SlowFood üyelerinin katılımı ile Selia Çiftliğinde kokteyl gerçekleşecek.

• 06 Mart Cuma Saat 10:00’da Muğla- Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ‘Peynir Yapımı” dersi yer alıyor..

• Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası, Erenler Sofrası, Kısmet Lokantası, Musto, Parpali ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler satışa sunulacak.

07 Mart Cumartesi

• Saat 10:00’da Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Bölümü öğrencilerine Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği konferans ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in ” Peynir Yapımı” dersi yer alıyor.

• Saat 11:00’den itibaren, Oasis alışveriş merkezinde, “Anadolu Peynirleri” konulu poster sergisi ve yöresel peynirlerin tadımının yapılacağı standlar açık olacak.

• Saat 17:00’de Marmara Kolejinde “Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” konulu panel yer alıyor.
Paneli SF İzmir Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla yönetecek.
Konuşmacılar: Prof.Dr. Bike Kocaoğlu, SFİstanbul Fikir Sahibi Damaklar Lideri Defne Koryürek, SF Bodrum Kurucu Lideri Frank Marciano, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, İstanbul Yiyecek ve İçecek Gurubu-Ziraat Mühendisi Tangör Tan.

• Paneli takiben “Keçileri Kaçırdık” adlı belgesel film gösterilecek. Künye: 35 dk, Araştırma \ Yapımcı: Nilgün Yanık Emiroğlu, Yönetmen :Ramazan Emiroğlu.

• Gösterimin sonunda fuaye alanında yöresel peynir tadımı gerçekleşecek,

• Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası, Erenler Sofrası, Kısmet Lokantası, Musto, Parpali, ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler satışa sunulacak.

08 Mart Pazar

• Saat 11:00’den itibaren, Oasis alışveriş merkezinde, “Anadolu Peynirleri” konulu poster sergisi ve yöresel peynirlerin tadımının yapıldığı standlar açık olacak.

• Saat 11:00’de Tasarım Vakfı Yalıkavak Zeytin Peynir Atölyesinde halkın katılımına açık Prof.Dr. Sonja Srbinovska’nın vereceği gıda hijyeni konferansı ve Avusturya’lı peynir üreticisi Robert Paget’in “Peynir Yapımı” dersi yer alıyor.

• SF Kars Lideri, Ekomüze Zavot peynircilik müzesi kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler ‘ konulu uygulamalı eğitim de verecek. Aynı mekanda katılımcılar, panelistler ve uzmanlar ile bir sonuç değerlemesi yapılarak paydaşlara dağıtılacak.

• Saat 19:00’da Erenler Sofrasında “Süt Uyuyunca” kitabı yazarı Artun Ünsal Anadolu peynirleri ile ilgili konuşması olacak ve takiben kitaplarını imzalayacak. Daha sonra Gala Yemeği gerçekleşecek, katılım ücretli ve halka açık olacak .
Tel:0532 248 24 79
E- posta: info@ erenler-sofrasi.com

• Bodrum’da Peynir Festivali kapsamında Bitez Bağarası , Erenler Sofrası, Kısmet Lokantası, Parpali, Musto ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler satışa sunulacak.peynir

Hadi gari Bodrum’a peynire gidelim!

http://www.radikal.com.tr/gusto/yaves_gari_bodruma_peynire_gidelim-1303203

Anadolu’nun yerel peynirleri için ilk adım. Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu, Türkiye’nin ilk peynir festivalini Milas ve Bodrum’da düzenleniyor…

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu  5-8  Mart tarihleri arasında ‘Milas ve Bodrum Peynir Festivali’ düzenliyor. Milas ve Bodrum Peynir Festivali’nin iki ayağı var.

İlki Milas’ta 6. Güney Ege Tarım ve Hayvancılık Fuarı çatısı altında gerçekleşiyor. 5 ve 6 Mart’ta Milas Süt Birliği’nin standında Türkiye’nin dört bir yanından Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerinin tadım ve satışları yapılıyor.

Festivalin yurt dışından uzman konukları da var. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü’nde Üsküp Üniversitesi’nden gıda uzmanı Prof. Dr. Sonja Srbinovska konferansı, Avusturyalı peynir üreticisi Robert Paget’nin de uygulamalı ‘Peynir atölyesi’ var.

7-8 Mart Günlerinde ise festivalin Bodrum ayağı başlıyor. Peynir satışları, konuk uzmanların konferans ve atölye çalışmaları Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gerçekleşiyor.

Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezinde “ Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” konulu panel düzenleniyor.  SF İzmir Bardacık Birliği Lideri Nedim Atilla yöneteceği panele konuşmacı olarak  Prof. Dr. Bike Kocaoğlu,  SFİstanbul  Fikir Sahibi Damaklar Lideri Defne Koryürek, SF Bodrum Kurucu Lideri Frank Marciano, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, İstanbul Yiyecek Ve İçecek Grubu’ndan Tangör Tan katılıyor.

SF Kars Lideri, Türkiye’nin ilk peynircilik müzesi ‘ Ekomüze Zavot ’ kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler ‘ konulu eğitim de veriyor. Yöresel peynirlerin tadım ve satışları ise Oasis Alışveriş Merkezi’nde kurulan tezgahlarda yapılıyor.

Peynir Festivali kapsamında Bodrum’un ünlü lokantalarından Erenler Sofrası,  Kısmet Lokantası, La Pasion, Musto, Bitez Bağarası Lokantası ile Zazu Bistro’da  özel peynirli menüler sunuluyor.

Önümüzdeki hafta sonu, Türkiye için aslında geç kalmış bir ilk olan Peynir Festivali’ni desteklemek için Bodrum’a yolunuzu düşürün derim…

http://www.radikal.com.tr

Claxstone-Smooth-Blue-Named-The-Worlds-Best-Cheese-650x250

Bodrum’da peynir festivaline bekliyoruz
Mart 2nd, 2015 | by YazKış Muğla

http://www.yazkismugla.com/bodrumda-peynir-festivaline-bekliyoruz/

Bodrum’u Bodrum yapan festivallere bir yenisi daha eklendi: Bodrum Peynir Festivali.

5 Mart Perşembe günü başlayacak 8 Mart Pazar günü son bulacak.

Düzenleyen Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu. Slow Food merkezi İtalya’da bulunan bir dernek. İyi, temiz, adil gıdaya ulaşmayı hedefleyen, dünyada 1300 grup ve 100 bin üyeden oluşuyorlar. Bodrum’dan 150 üyeleri var.

Festival ilk olarak Milas daha sonra da Bodrum’da düzenlenecek. 5-6 Mart’ta Milas Süt Birliği’nin standında Slow Food’un desteklediği peynir üreticilerinin tadım ve satışları yapılacak.

Uzmanlar eşliğinde peynir atölyeleri kurulacak.

Peynir festivalinin Bodrum ayağında Peynir satışları, konuk uzmanların konferans ve atölye çalışmaları Turgutreis Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gerçekleşecek.

Yöresel Peynirlerimiz ve Geleceği” konulu panel Marmara Koleji Halikarnassos Kültür Merkezinde.

SF Kars Lideri, Türkiye’nin ilk peynircilik müzesi ‘Ekomüze Zavot’ kurucusu, peynir üreticisi İlhan Koçulu, atölye süresince ‘Çiğ Sütten Yapılan Yerel Peynirler’ konulu eğitim de veriyor. Yöresel peynirlerin tadım ve satışları ise Oasis Alışveriş Merkezi’nde kurulan tezgahlarda yapılıyor.

7 Mart’ta Foodrum Peynirli Yemekler Atölyesi’nde Miralem Çiftliğin’den artisanal peynirler üreten Canan Urhan ile birlikte ağırlıklı Fransız teknikler kullanılarak üretilmiş Jeune ,Bleuté ve Affiné peynirler ile farklı lezzetler peşinde koşulacak. Birbirinden lezzetli tarifleri öğrenip, keyifli bir sofrada tatma imkanı için 8 kişilik sınırlı kontenjan bulunuyor. Katılım ücreti 90 TL.

Peynir Festivali kapsamında Bodrum’un ünlü lokantalarından Erenler Sofrası, Kısmet Lokantası, La Pasion, Musto, Bitez Bağarası Lokantası ile Zazu Bistro’da özel peynirli menüler sunulacak.

Bodrum’dan 10 festivali de derledik. Liste burada.
Paylaş:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrPin on PinterestEmail this to someone

Bitez Bağarası Bodrum Erenler Sofrası İlhan Koçulu Kısmet Lokantası La Pasion Musto Peynir Festivali Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu  Zazu Bistro’da özel peynirli menüler sunulacak.

http://www.yazkismugla.com/